PC/PSX Emulation

Go down

PC/PSX Emulation

Post by SpartaX18 on 31/1/2016, 21:55

|EN|

If You wanna play the PSX version of Rally Championship, but You don't have the PSX, it's not a problem! All You have to do is follow these steps:

Step 1. - The emulator.

For emulating RC2000 I recommend using ePSXe (which You can get for free here - http://tinyurl.com/gnmbk3m). If You don't have a clue what to do with it, check these sites:

Step 2. - The game.
You can find the game at http://tinyurl.com/z55ocun (scroll down until You reach the "Direct Download Links" section).

Step 3. - The emulation.

First of all, You want to burn the ISO file You have in the game's library. To do this, just mount it in Your burning software (i.e. Daemon Tools, Alcohol). Then run ePSXe, and in the taskbar, select File. Then click on Run ISO and select the game ISO file. I don't really remember how to do the rest, but You should figure it all out with the help of the websites I linked to and Uncle Google.

Step 4. - Enjoy!

...Or GTFO!

If You're having any problems, feel free to ask for help! Smile

---

|PL|

Jeśli chcesz pograć sobie w PSX-owską wersję Rally Championship, ale nie masz samej konsoli, to żaden problem! Wszystko co musisz zrobić to podążać za podanymi krokami:

Krok 1. - Emulator.

Do emulacji RC2000 zalecam użyć ePSXe (którego możesz dostać za darmo tutaj - http://tinyurl.com/gnmbk3m). Jeśli nie masz pojęcia co zrobić z tym programem, zajrzyj na te strony:

Krok 2. - Gra.
Grę można znaleźć na http://tinyurl.com/z55ocun (zjeżdżaj w dół dopóki nie dotrzesz do sekcji "Direct Download Links").

Krok 3. - Emulacja.

Pierwsze co chcesz zrobić, to wypalić plik ISO z biblioteki gry. Aby to zrobić, po prostu zamontuj go w swoim programie do wypalania (np. Daemon Tools, Alcohol). Następnie uruchom ePSXe i w pasku narzędzi wybierz File. Następnie kliknij na Run ISO i wybierz plik ISO gry. Nie bardzo pamiętam, jak zrobić resztę, ale powinieneś sam dać radę coś wykombinować z pomocą stron, do których linkowałem i Wujka Google.

Krok 4. - Korzystaj!

...a jak nie to won!

Jeśli masz jakieś problemy, to nie krępuj się i proś o pomoc! Smile
SpartaX18
SpartaX18
Admin

Posts : 82
Join date : 2016-01-14
Age : 18
Location : Poland

View user profile http://rc2000.fanbb.net

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum